Przedsiębiorstwo zostało założone w roku 2007 przez Leszka Mirkowicza, właściciela terenów o powierzchni prawie 300 ha. W pierwszym etapie zbudowano infrastrukturę: drogi, skrzyżowanie z drogą krajową nr 92, wodociąg, sanitarną kanalizację ciśnieniową, stację uzdatniania wody, ujęcie wody głębinowej, elektrownię kogeneracyjną, sieć energetyczną odwodnieniową i światłowodową. W tym samym roku powstały inwestycje firm FM Logistic i Panattoni. W następnych latach dołączyły takie przedsiębiorstwa, jak: Prologis, Logicor, SMC, Ushio, Develey, Krajowa Izba Rozliczeniowa, Delphi (obecnie BorgWarner), Soprema, UPS Healthcare, Mars.

W następnych latach rozbudowano wszystkie sieci, powstały kolejne drogi, wiadukt, stacja transformatorowa 110/15 kV, rozdzielnie 15 kV, elektrownia słoneczna, druga stacja uzdatniania wody z nowym ujęciem, kotłownia gazowa oraz nowa siedziba firmy.

Wizja prowadzenia firmy, polegająca na opiece nad inwestorami wraz z kompleksową obsługą procesu budowlanego oraz dostawą wszystkich mediów, została doceniona poprzez uznanie naszych terenów inwestycyjnych przez agendy rządowe za najlepsze w Polsce w konkursie „Grunt na Medal”. O jakości dostarczanych usług świadczy fakt, że przez 15 lat funkcjonowania Strefy, ani jeden z odbiorców nie wypowiedział umowy na dostawę mediów, często porzucając innych dostawców i przyłączając się do naszych sieci. Służby utrzymania ruchu dozorują funkcjonowanie sieci całą dobę.
Strefa zajmuje się zarządzaniem całym terenem - utrzymuje drogi wewnętrzne i sieć odwodnieniową, aktywnie wykorzystuje koncesje na wytwarzanie, dystrybucję i obrót energią elektryczną, posiadając status Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Moc przyłączeniowa odbiorców przyłączonych do sieci elektroenergetycznej Strefy przekracza 23 MW, przy czym własne moce wytwórcze wynoszą 6,5 MW i w bieżącym roku wzrosną do 8,5 MW, w tym 7 MW to energia zielona. W najbliższych kilku latach zostanie rozbudowane odnawialne źródło energii do mocy 12 MW, z czego 6 jest w trakcie realizacji.

Do naszej sieci przyłączona jest krytyczna infrastruktura Państwa Polskiego. Jesteśmy też uczestnikiem Rynku Mocy, wspierając własną generacją krajowy system elektroenergetyczny w okresach zagrożeń jego funkcjonowania.

Ze względu na wzrost własnej generacji powstaje nowy projekt wykorzystania energii słonecznej do produkcji „zielonego” wodoru w celu zasilania pojazdów o takim napędzie. Projektowana stacja, oprócz aut wodorowych, będzie też obsługiwać elektryczne.

Forma prawna działalności to prosta spółka akcyjna.